Załącznik Nr 3
Do zarządzenia nr 34/2024
Komendanta Straży Miejskiej w Legnicy
z dnia 15 listopada 2024r.
Standardy ochrony małoletnich obowiązujące
w Straży Miejskiej w Legnicy
Wersja skrócona
- Naczelną zasadą wszelkich działań podejmowanych przez strażników jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie.
- Strażnik/pracownik traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby, zawsze działając w granicach obowiązującego prawa.
- Przed nawiązaniem z osobą nowo zatrudnianą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem strażnika do prowadzenia działań profilaktycznych Komendant jest zobowiązany do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze zgodnie z wymogami określonymi w ustawie z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
- Mając na uwadze zasadę określoną w punkcie 1 strażnik:
a) uważnie wysłuchuje małoletniego i stara się mu udzielić rzetelnej odpowiedzi dostosowanej do jego wieku;
b) nie lekceważy małoletniego, nie obraża i nie upokarza; - W przypadku konieczności rozmowy z małoletnim strażnik powinien poprosić opiekuna, innego strażnika lub osobę dorosłą o asystowanie podczas rozmowy.
- Strażnikowi nie wolno dotykać małoletniego w sposób, który mogłyby zostać niewłaściwie zinterpretowany.
- Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec małoletniego w jakiejkolwiek formie.
- Kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.
- W uzasadnionych przypadkach dopuszczalny jest kontakt fizyczny strażnika z małoletnim. np. do sytuacji takich zalicza się:
a) udział w prawnie dopuszczalnych działaniach, w których kontakt taki jest rzeczą zwyczajną (zabawa edukacyjna, zawody sportowe, zajęcia sportowe, itp.);
b) udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej;
c) pomoc małoletniemu w przemieszczaniu się;
d) sytuacje zagrożenia (np. wypadek), w których pomoc dorosłego jest niezbędna (przeniesienie małoletniego, podprowadzenie trzymając za rękę, opieka nad małoletnim w przypadku zagubienia, itp.)
e) zapobieganie przestępczości, wykrywanie i ściganie czynów zabronionych, a także ochrony przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa publicznego i zapobiegania takim zagrożeniom. - Straż, uznając prawo małoletniego do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku małoletniego oraz jego danych osobowych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- Upublicznienie przez strażnika wizerunku małoletniego utrwalonego w jakiejkolwiek formie wymaga pisemnej zgody opiekuna małoletniego.
- Strażnik nie kontaktuje się prywatnymi kanałami komunikacji z małoletnim.
- Strażnik zwraca uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia małoletniego.
- W przypadku, gdy wobec małoletniego zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa na jego szkodę strażnik przekazuje informację dyżurnemu straży.
- W przypadku podejrzenia, że zdrowie lub życie małoletniego jest zagrożone, np. małoletni jest pod wpływem alkoholu lub innych podobnie działających środków należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie właściwe służby poprzez dyżurnego straży.
- W sytuacji powzięcia przez strażnika informacji podejrzeniu krzywdzenia małoletniego na terenie placówki oświatowo – wychowawczej lub osobistym ujawnieniu takiego faktu, zobowiązany jest niezwłocznie poinformować o tym dyrektora placówki i dyżurnego straży.
- Strażnik posiadający informację o krzywdzeniu małoletniego lub informacje z tym związane, jest zobowiązany do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane drogą służbową.
- W trakcie realizacji działań profilaktycznych Straż Miejska w Legnicy nie umożliwia dostępu do Internetu osobom małoletnim.
- Osobą odpowiedzialną sprawującą nadzór nad realizacją niniejszych standardów jest Komendant Straży Miejskiej w Legnicy.